Cięcie kosztów drogiego transportu morskiego

Transport morski jest wyjątkowo drogi. Nie liczymy tutaj kosztów wybudowania statku, ponieważ samoloty w produkcji także tanie nie są.

Na statku potrzeba dużo większej załogi niż w przypadku samolotów – trzeba w końcu zapewnić ludziom pobyt niczym w hotelu. Mimo to, statki nadal funkcjonują, przewożą zarówno ludzi i towaru, a ceny ich pracy nie są tak horrendalne, jakby się mogło wydawać.

Jak więc starają się ciąć koszty? Pierwszym sposobem jest zarejestrowanie statku handlowego w kraju, gdzie niewiele się za to płaci – państwa te nazywane są krajami taniej bandery. Bardzo małe opłaty za rejestracji, podatki to duże odciążenie dla statków.

Tak samo rzecz ma się z dopuszczeniem statku do opuszczenia portu – kontrole są dość pobieżne i nikt nie wnika w szczegółowe warunki techniczne pojazdu. Które to kraje? Np.

Panama, Grecja oraz Bermudy. Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów przepłynięcia trasy jest skrócenie jej.

Takie skróty znajdują się w kilkunastu miejscach na kuli ziemskiej, a wykorzystując je jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu i paliwa. Dobrze jest więc skorzystać z kanałów, szczególnie z Sueskiego oraz Panamskiego.

www.wowdevshop.com