Czy transport kombinowany jest opłacalny?

Zazwyczaj wydaje nam się, że najprostsze rozwiązania zawsze są najlepsze. Jak się okazuje nie zawsze tak jest, bo nie zawsze możliwość skorzystania z transportu drogowego, który będzie polegał na przewiezieniu towaru cały czas samochodem od początku do końca, musi być tą najlepszą decyzją, jaką podejmiemy w tej sprawie. Może się okazać, że do wyboru będziemy mieli jeszcze inne rozwiązania, które ostatecznie mogą być bardziej opłacalne. Dlatego zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, powinniśmy wszystko dokładnie przeanalizować.

Wiele możliwości

Kiedy szukamy najbardziej optymalnego transportu, za sprawą którego nas towar będzie mógł dojechać do miejsca docelowego, to powinniśmy sprawdzić różne opcje. Zobaczyć ile będzie kosztował transport drogowy i jaki czas będzie tutaj potrzebny, porównać to z kosztami i czasem oferowanym przez transport lotniczy, wodny i kolejowy, a dopiero po tak przeprowadzonej analizie podjąć decyzję, co będzie dla nas najlepsze, z czego tak naprawdę powinniśmy skorzystać. Ale co ważne, warto wiedzieć, że nie musimy się sztywno trzymać jednego typu transportu. Nawet podczas jednego przewozu możemy skorzystać z dwóch lub trzech możliwości, jeśli okaże się, że takie połączenie będzie dla nas najlepsze.

To się nazywa transport kombinowany

Jeżeli jeszcze nie słyszeliśmy o takim rozwiązaniu jak transport kombinowany, to z pewnością jak najszybciej powinniśmy nadrobić wiedzę na jego temat. Tutaj chodzi o to, że jeden towar może być przewożony za sprawą więcej niż jednego środka transportu. Tak naprawdę wystarczy, że będziemy nasze towary przewozić przy wykorzystaniu dwóch środków transportu np. samochodu i promu, albo samochodu i samolotu, a już będziemy mieli do czynienia z transportem kombinowanym.

Warto rozważyć taką możliwość, bo może się okazać, że chociaż potrzebny będzie tutaj przeładunek pomiędzy tymi dwoma transportami, to i tak nie dość, że towar szybciej dotrze na miejsce przeznaczenia, to jeszcze może się okazać, że będziemy musieli za niego zapłacić znacznie mniej, niż gdybyśmy korzystali tylko z jednego środka transportu. Z pewnością jest wiele sytuacji, w których znacznie bardziej opłaca się skorzystać z transportu kombinowanego. Dlatego warto zobaczyć na jakiej zasadzie on działa, jak to wszystko przebiega i jak kształtują się tutaj ceny. Może być tak, że ta opcja naprawdę będzie dla nas najlepsza, a co się będzie z tym wiązało, z każdym kolejnym razem, coraz chętniej będziemy korzystali właśnie z takiego rozwiązania.