Czy warto inwestować w olej syntetyczny?

ramki na rejestracje wypalanie dpf

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego do naszego auta nie jest łatwy. Ma to tymczasem ogromne znaczenie, gdyż dobrze dobrany olej będzie zapewniał ochronę jednostki napędowej – w przeciwnym razie może dojść do awarii i znacznego skrócenia żywotności silnika. W niektórych przypadkach koszty napraw mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że każdy kierowca powinien dobrze wiedzieć, jak dobrać olej silnikowy, ale też jakie oleje można ze sobą mieszać, a kiedy nie można tego robić w ogóle. Większość kierowców od wielu już lat stawia na olej syntetyczny. Dlaczego? To przede wszystkim zasługa znakomitych właściwości takich olejów, które to zapewniają ochronę silnika na bardzo wysokim poziomie. Nikogo nie dziwi już więc fakt, że zdecydowana większość nowych aut lub takich, które mają niewielki przebieg, korzysta dziś wyłącznie z olejów syntetycznych. W wielu przypadkach jest to zresztą wręcz wskazane.

Oleje syntetyczne są zdecydowanie najlepszą opcją, jako że doskonale potrafią poradzić sobie w bardzo trudnych warunkach pracy, to jest zarówno przy okazji bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Dzięki temu jednostka napędowa jest odpowiednio chroniona, a na dodatek wydłuża się jej żywotność. Wszystko to powoduje, że oleje syntetyczne stały się bardziej popularne niż oleje półsyntetyczne czy mineralne.

Olej syntetyczny czy mineralny – co wybrać?

Przewagą olejów syntetycznych jest przede wszystkim fakt, że są odporne na wysokie temperatury, a do tego potrafią znakomicie poradzić sobie także zimową porą roku, czyli w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz spada mocno poniżej zera. Posiadacze samochodów z reguły zaczynają wtedy denerwować się i martwić, czy ich auto zdoła w ogóle odpalić – kierowcy korzystający z olejów mineralnych rzeczywiście mogą takie obawy mieć, podczas gdy właściciele aut stosujący olej syntetyczny nie mają się czego obawiać. Ich samochody nie powinny mieć większych problemów z odpaleniem. Oleje mineralne nie są więc zbyt dobrą alternatywą – poleca się je w zasadzie tylko do samochodów z bardzo dużym przebiegiem i do pojazdów, które wyposażone zostały w starsze jednostki napędowe. Oczywiście, jest to zdecydowanie tańsza opcja, natomiast nie powinniśmy oszczędzać na oleju silnikowym, tym bardziej że to przecież jeden z najważniejszych płynów w całym samochodzie.

Z tego też powodu warto jest zainwestować w dobrej jakości olej syntetyczny.