Grzechy oświetleniowe

home appliance manufacturers https://kupmeble.pl/oferta/krzesla-biurowe

Oświetlenie to bardzo ważny element funkcjonalny i dekoracyjny każdego pomieszczenia i nie tylko. Istnieje także na zewnątrz budynków, gdzie jego rola jest równie istotna. Niestety często zdarza się, że zapomina się o tym aspekcie, ponieważ nie jest on na tyle ważny, a bardzo kosztowny w porównaniu do innych elementów aranżacji wnętrz. Nie mniej jednak oświetlenie to sprawa konieczna i nawet jeśli nie jest przemyślania – w jakiś sposób spełnia swoje funkcje.

Warto jednak skonfrontować się z kilkoma naczelnymi błędami, które zostają popełniane w tym obszarze:

 • Najczęściej spotykanym i powszechnym błędem jest umieszczanie centralnego światła dosłownie na środku pomieszczenia. Co więcej, światło to z reguły jest źródłem, które ma za zadanie oświetlić cały pokój. Niestety, ludzie nie zdają sobie sprawy z doboru odpowiedniej, emitowanej barwy. Istnieje przeświadczenie, które mówi, że im jaśniej tym lepiej, co niestety nie jest prawdą.

  Wyobraźmy sobie bardzo jasne, białe światło w salonie – czy nie poczujemy się jak w supermarkecie, czy na hali? Światło takie powinno jednak mieć delikatnie żółte zabarwienie, a wisieć powinno nad centralną strefą, np. nad stołem. Nie cały pokój wymaga równomiernego oświetlenia. Przykładowo – po co nam światło nad kanapą? Nie wystarczy lampka, dzięki której można będzie w swobodny sposób przeczytać książkę, czy gazetę?;

 • Kolejnym oświetleniowym grzechem jest skupianie się jedynie na designie lamp, czy innych źródeł światła.

  Często zdarza się, że takie elementy dobierane są tylko i wyłącznie pod względem oryginalnego wzornictwa, czy idealnie pasującego koloru do wnętrza. Oczywiście jest to ważne, ale są rzeczy zdecydowanie ważniejsze. Przykładowo bardzo duże znaczenie ma dobór wielkości lampy do wnętrza. Zwyczajnie nie kupuje się ogromnych żyrandoli w momencie, kiedy salon jest bardzo mały, a sufit osadzony dość nisko.

  Nie jest to jednak tylko kwestia wizerunkowa, ale i funkcjonalna. Dużo zależy także od faktury i materiału z jakiej wykonane są lampy. Jedne będą emitować chociażby kształty, inne powodować pojawianie się niechcianych cieni.

 • Największym błędem jest jednak nieodpowiednie dobranie żarówek, ich mocy oświetleniowej, czy chociażby wielkości.

  To od nich zależy jakość światła i końcowy efekt oświetleniowy.

.

https://www.lumixen.pl/produkty