Jackie Stewart

www.cmd.org.pl http://www.danoil.pl/elaskon-c-17.html

Urodzony w 1939 roku w Wielkiej Brytanii Jackie Stewart wpisał się na karty historii Formuły 1, jako trzykrotny zdobywca Pucharu Mistrza Świata tychże wyścigów, w latach 1969, 1971, 1973.

W czasie swojej dziewięcioletniej kariery sportowej Stewart zdobył aż dwadzieścia siedem razy najwyższe trofeum poszczególnych wyścigów.

Ciekawostką jest fakt, iż po zdobyciu trzeciego mistrzostwa, czyli w momencie, gdy był w bardzo dobrej formie sportowej, Jackie Stewart zrezygnował z dalszego udziału w kolejnych zawodach.

Przyczyną takiej decyzji był fakt, iż w tym okresie zginął na torze jego najbliższy przyjaciel, będący także partnerem z zespołu, Francois Ceverta.

To wydarzenie w sposób bardzo poważny wpłynęło na życie Stewarta i ukształtowało na resztę dni, uzmysławiając, że najwyższym dobrem jest życie a Formuła 1 stwarza zbyt dużo możliwości tragicznego jego zakończenia.

Swoją sportową pasję postanowił kontynuować, zakładając wraz z synem zespół zwany Stevart Grand Prix, który pojawił się w F1 i startował tam pod wspomnianą nazwą przez trzy sezony.