Najszybszy sport

Ludzie ścigają się na różnych pojazdach. Część z nich napędzana jest siłą mięśni, część podmuchami wiatru, a część mechanicznie. Oczywiście, zdecydowanie najszybsze są te ostatnie pojazdy, a prym wśród nich wiodą bolidy Formuły 1. Formuła 1 to bardzo specyficzny sport.

Jedną z jej podstawowych cech jest elitarność. Żeby zostać kierowcą F1 trzeba mieć nie tylko znakomite umiejętności, podparte sukcesami w innych rodzajach wyścigów, ale również sporo szczęścia. Na świecie istnieje raptem kilka zespołów F1, a każdy z nich do wyścigów wystawia tylko dwóch kierowców. Nie trudno się więc domyślić, że ludzi, którzy kiedykolwiek mieli szansę uprawiać ten sport jest bardzo mało.

Żeby skonstruować bolid Formuły 1, trzeba mieć nie tylko ogromne pieniądze, ale również szerokie grono najlepszych fachowców. Każdy zespół F1 zatrudnia mnóstwo mechaników i inżynierów, którzy stale pracują nad udoskonaleniem maszyn wyścigowych. Każda innowacja, która jest wprowadzana w tym sporcie, jest skrzętnie ukrywana przed konkurencją, chociaż oczywiście ta za wszelką cenę stara się odkryć ową „tajemną wiedzę”. Drobne detale zastosowane w konstrukcji bolidów są w stanie zapewnić kierowcom ogromną przewagę na torze i po prostu nierozsądnie byłoby z niej łatwo rezygnować.

W całej historii Formuły 1 znaleźć można nazwisko tylko jednego polskiego kierowcy, co i tak jest całkiem niezłym wynikiem, jeśli weźmie się pod uwagę, jak bardzo elitarny jest to sport. Miejmy nadzieję, że w przyszłości więcej naszych rodaków otrzyma swoją szansę w F1.